تبلیغات
نوشته های جالب - چه صبحانه‌ای کامل است؟
تاریخ : پنجشنبه 15 دی 1390 | 08:23 ب.ظ | نویسنده : مائده امین پور

صبحانه یکی از مهمترین وعده های غذایی است که در بین خانواده های ایرانی بسیار مرسوم است.

مشرق: صبحانه وعده ای است که در مورد آن بسیار شنیده ایم. این وعده غذایی را نباید نادیده گرفت. متاسفانه در کشور ما برخی از عادات غذایی مربوط به این وعده درست نیست و باید اصلاح شود.

صبحانه یکی از مهمترین وعده های غذایی است که در بین خانواده های ایرانی بسیار مرسوم است. این روزها برخی برای صبحانه از غذاهای آماده استفاده میکنند. گاهی برخی از این غذاها ممکن است سالم نباشند یا به درد صبحانه نخورند. در اینجا سعی داریم به شما عادات اشتباه صبحانه را بگوییم.
استفاده از کربوهیدرات های فرآوری شده:

به طور کلی ما به دو منظور صبحانه می خوریم. اول اینکه ما این وعده غذایی را داریم تا برای چند ساعت یعنی تا وقت ناهار سیر بمانیم. دوم اینکه این وعده باید به گونه ای باشد که بتواند انرژی لازم شما را برای یک کار روزانه تامین کند. برای این کار شما باید بدانید که نباید از غذاهای فراوری شده استفاده کنید، زیرا این غذاها با مقداربسیار زیادی شکر درست شده و ارزش غذایی ندارد.

این غذاها به شما انرزی کاذب می دهند و پس مدتی باعث گشنکی شما می شوند. در زیر موادی که باید از آن ها پرهیز کنید را آورده ایم:

*از زیاده روی در خوردن مربا پرهیز کنید.

*از خوردن آب میوه های غیر طبیعی بپرهیزید.

*کیک ها را نیز از رژیم غذایی خود خارج کنید.

پروتئین مصرفی خود را افزایش دهید:

افرادی که زیاد ورزش می کنند معمولا یک رژیم غذایی پر از پروتئین را برای خود انتخاب می کنند. این امر برای افرادی که ورزش نمی کنند بسیار ترسناک است زیرا که ان ها می ترسند تا با خوردن مقدار زیادی پروتئین دچار چاقی مفرط شوند.

در نظر داشته باشید که صبحانه شما باید به مقدار زیادی پروتئین داشته باشد تا شما بتوانید روزی پر از انرژی داشته باشید. زمان هضم مواد پروتئینی کم است و همین امر باعث می شود تا به مرور زمان انرژی آن به بدن شما وارد شود و شما احساس خستگی نکنید.منطق اینکه در هنگام صبحانه باید از یک لیوان شیر تغذیه کرد نیز از همین جا گرفته شده است.
 
همچنین شما می توانید روزانه از یک تخم مرغ یا یک کاسه لوبیا پخته استفاده کنید تا انرژی خوبی در طول روز کاری داشته باشید.

از رژیم فیبردار استفاده کنید:

یکی از دلایلی که ما معمولا از خوردن صبحانه سرپیچی می کنیم مشکل زمان است. شما میتوانید این مشکل را با خوردن غذاهایی که فیبر زیادی دارند جبران کنید. زیرا این مواد می توانند انرژی مورد نیاز شما را تامین کرده و باعث سرحال بودن شما بشوند.

می توانید صبح ها مقداری از میوه های فیبر دار یا خشکبار استفاده کنید. موادی مانند: گردو و بادام دارای ویتامین های و مواد مغذی ریز و درشتی هستند که برای بدن شما لازم و ضروری است.

جایگزین های هوشمندانه:

شما میتوانید از این جایگزین ها در صبحانه استفاده کنید تا صبحانه ای سالم تر داشته باشید:

*استفاده از عسل به جای مربا و یا دیگر مواد شیرین

*استفاده از شیرهای کم چرب به جای شیرهای خامه ای و پرچرب

*استفاده از کره های کم چرب به جای کره های محلی

*استفاده از عسل به جای شکر برای شیرین کردن چای

*استفاده از نان های سبوس و فیبر دار به جای استفاده از نان های فانتزی

*استفاده از میوه های تازه به جای آب میوه های شیرین و مصنوعی