تبلیغات
نوشته های جالب - هر كس آلوده می‌كند باید هزینه‌‌اش را بپردازد
تاریخ : پنجشنبه 10 دی 1388 | 02:57 ب.ظ | نویسنده : مائده امین پور
 
آلودگی- نرگس رضایی:
چندی پیش هیأتی ایتالیایی از مدیریت شهری و محیط‌زیست ایتالیا به تهران سفر كرده و در مورد مسائل زیست‌محیطی آن با مدیریت شهری پایتخت مباحثی را مطرح كردند ...

 كه درنهایت به عقد توافقنامه‌ای برای تبادل تجربیات و تكنولوژی در پاره‌ای زمینه‌ها از جمله مدیریت پسماندها انجامید. دنیل فورتی نی، رئیس فدراسیون محیط‌زیست ایتالیا از جمله افراد این هیأت بود كه برای نخستین بار به تهران مسافرت می‌كرد و در گشت‌و‌گذاری كه از شهر داشت راهكارهایی را برای مدیریت پسماند كه از نظر او ارتباط مستقیمی با توسعه پایدار دارد ارائه داد كه قابل توجه است.

او كه در زمینه مدیریت پسماند و توسعه پایدار صاحب ایده بوده و مقالاتی را در نشریات معتبر محیط‌زیست به چاپ رسانده است، محیط‌زیست كلانشهرها را بزرگ‌ترین دغدغه خود و مدیریت شهری در اروپا می‌داند و معتقد است: براساس این اصل اروپایی هر كه آلوده می‌كند باید هزینه آن را بپردازد. دنیل فورتی نی البته از منتقدان اجلاس كپنهاگ نیز بوده و می‌گوید: این اجلاس می‌توانست نتایج بهتری داشته باشد. او در جریان مصاحبه بارها به كوتاهی مدیران و برنامه‌ریزان در این حوزه اشاره می‌كند و از اینكه این موضوع در برخی كشورها جدی گرفته نمی‌شود  ناراحت است. آنچه در پی می‌آید گفت‌وگویی است با وی كه طی آن مباحث مختلف زیست‌محیطی مطرح می‌شود.

  • قبل از اینكه وارد بحث محیط‌زیست در كلانشهرها شویم از نتایج اجلاس كپنهاگ بگویید و اینكه آیا رهبران و مدیران شهری كشورهای شركت‌كننده توانستند به چارچوبی برسند كه بتواند به امضای یك موافقت‌نامه نهایی و الزام‌آور منجر شود؟

همانطور كه می‌دانید اجلاس كپنهاگ برای یافتن راه‌حلی برای رویارویی با تغییرات اقلیمی برگزار شد و كشورهایی كه برنامه مدونی برای حضور در آن داشتند توانستند تسهیلاتی بین‌المللی را برای كشور خود دریافت كنند كه این موضوع برای كشورهای در حال توسعه اهمیت زیادی داشت چون از این تسهیلات می‌توانستند برای بهبود محیط‌زیست كشورشان استفاده كنند و با توجه به اینكه در حال حاضر بیشتر كشورهای در حال توسعه درگیر مسائل زیست‌محیطی در ابعاد مختلف هستند و این مسئله دستیابی به توسعه پایدار را در این كشورها با مانع مواجه می‌كند. بنابراین انتظار این بود كه رهبران و مدیریت شهری این كشورها با برنامه مدون در این اجلاس حضور یابند كه متأسفانه این اتفاق نیفتاد.

من در ارزیابی‌ای كه از حضور نمایندگان كشورهای در حال توسعه داشتم به این نتیجه رسیدم كه آنطور كه باید از این فرصت خوب استفاده نكردند، در حالی‌كه این اجلاس فرصت خوبی برای آنها محسوب می‌شد. با این همه مسئله قابل توجه در مورد این اجلاس این است كه بار دیگر اهمیت محیط‌زیست را به ما یادآوری كرد و نشان داد كه محیط‌زیست یك چالش بزرگ بین‌المللی است كه امروزه همه كشورها را درگیر كرده. هر چند دامنه و ابعاد این مشكل در كشورهای مختلف فرق می‌كند اما نباید فراموش كنیم هر اتفاقی كه در محیط‌زیست یك كشور رخ می‌دهد  در محیط‌زیست كشورهای دیگر نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

  • یكی از مشكلاتی كه ما در ایران داریم بحث مدیریت پسماند است كه در بسیاری از شهرها به‌دلیل امحای غیراصولی و دفع غیرعلمی مشكلاتی را برای محیط‌زیست شهرها به‌وجود آورده و ما تا چند سال پیش این مشكل را در تهران هم داشتیم كه در كهریزك موجب بروز مشكلات زیست‌محیطی شده و حتی مشكلات متعددی را از نظر سلامتی برای ساكنان این محدوده ایجاد كرده بود. بفرمایید این موضوع در ایتالیا به چه صورت است و چه راهكارهایی برای بهبود این روش ارائه می‌دهید؟

این مركز بازیافتی كه شما از آن صحبت می‌كنید را من دیدم و روش‌ها و تكنولوژی‌ای كه برای بازیافت زباله‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت به‌نظرم تاحدودی علمی و پیشرفته بود. حتی به دوستانم هم این موضوع را گفتم كه آنها هم حرفم را تأیید كردند. من فكر نمی‌كردم وضعیت به این صورت باشد و مركزی با این كیفیت برای دفع زباله در ایران وجود داشته باشد. هر چند هنوز برخی استانداردها كه ما در اروپا و ایتالیا داریم و برای بازیافت استفاده می‌كنیم در اینجا وجود ندارد و ما توافق كردیم كه برای استاندارد كردن فرایند بازیافت كه ما از آن انرژی‌های جدید تولید می‌كنیم همكاری‌هایی را با مدیریت شهری تهران داشته باشیم و تجارب ایتالیا را در مدیریت پسماند كه ما در این كشور اعتقاد داریم رابطه نزدیك با توسعه پایدار دارد در اختیار آنها قرار دهیم اما با وجود كمبودهایی در این زمینه، وضعیت بد نبود و ما دوست داریم همكاری گسترده‌ای در این زمینه و دیگر زمینه‌های زیست‌محیطی كه برای مدیریت شهری مشكل ایجاد كرده داشته باشیم.

البته یك موضوعی را هم بگویم و آن اینكه من و دوستانم در گشت‌و‌گذاری كه از خیابان‌های تهران داشتیم شاهد تمیزی خیابان‌ها بودیم و این برای ما جالب بود چون فكر نمی‌كردیم تهران به این تمیزی باشد و تصور ما این بود مثل قسمت‌های جنوبی ایتالیا كه اصولا زباله‌ها در خیابان رها شده‌اند، در تهران هم وضعیت به این صورت باشد و ما در خیابان‌های تهران با انباشت زباله و رهاشدگی آنها مواجه باشیم اما اینطور نبود و این برای من كه همیشه دغدغه این مشكل را در كلانشهرها دارم جالب بود و صادقانه می‌گویم كه تعجب كردم.

  •  برای بازیافت علمی و اصولی زباله‌ها در ایتالیا چه اقداماتی صورت می‌گیرد و در مجموع فرایند جمع‌آوری، انتقال تكنیك‌های فیزیكی شیمیایی درست برای پردازش اصولی مواد زائد به چه صورت است؟

بازیافت در ایتالیا در 2بخش صورت می‌گیرد. یك بخش زباله‌های مرطوب و یك بخش زباله‌های خشك كه باید كاملا از هم تفكیك شده باشند و هیچ‌كدام داخل بسته دیگری قرار نگیرد؛ طوری كه بسته بندی شیشه، فولاد و آلومینیوم به‌طور جداگانه جمع‌آوری می‌شود تا مشكلی را به‌وجود نیاورد. در برخی شهرها كیسه‌های تفكیك شده زباله داخل مخازن بزرگی كه در خیابان واقع شده‌اند گذاشته می‌شوند و در بعضی شهرهای دیگر زباله‌ها  از داخل ساختمان‌ها و به وسیله دستگاه‌هایی كه به این منظور تعبیه شده‌اند به مخازن بازیافت منتقل می‌شوند كه در مراكز بازیافت درصد بیشتر زباله‌ها به انرژی‌های جدید تبدیل می‌شوند.

من این موضوع را هم بگویم كه 60 درصد بسته‌بندی‌ها كه به‌صورت تفكیك شده جمع‌آوری می‌شوند به بازیافت فرستاده می‌شوند و در این فرایند زباله‌های مرطوب هم توسط دستگاه‌های بیولوژیك بازیافت می‌شوند. در ایتالیا روزانه 8میلیون تن زباله تولید می‌شود كه 60 درصد آن بازیافت شده و به‌صورت انرژی‌های جدید بازگردانده می‌شود.

  • در ایران زباله‌های الكترونیك به یك مشكل اساسی تبدیل‌شده و اوایل امسال كارشناسان محیط‌زیست در مورد تأثیرات مخرب آنها بر محیط‌زیست هشدار دادند و خواهان این بودند كه این زباله‌ها به‌صورت علمی بازیافت شود. شما از چه روشی برای بازیافت آن استفاده می‌كنید؟

ما در مورد زباله‌های الكترونیك و زباله بیمارستانی كه جزء  زباله‌های خطرناك محسوب می‌شود  و پیش‌بینی می‌كنیم آثار گسترده سوء زیست‌محیطی در كشورهایی كه به‌صورت غیرعلمی آنها را بازیافت می‌كنند به‌وجود آورد اول روش بی‌خطرسازی را انجام می‌دهیم، بعد به بخش پردازش ارسال می‌كنیم كه با این روش به‌راحتی پردازش می‌شود و از بروز مشكلات جانبی پیشگیری می‌كند و پیشنهادمان به مدیریت شهری تهران هم این است كه به موضوع بی‌خطرسازی این زباله‌ها بیشتر توجه كنند.

  • البته لازم است بدانید كه در ایران شهروندان چندان به موضوع تفكیك زباله اهمیت نمی‌دهند و با وجود فرهنگ‌سازی‌‌هایی كه در این زمینه صورت می‌گیرد همچنان زباله‌ها به‌صورت مختلط در مخازن قرار می‌گیرند، در چنین شرایطی فكر می‌كنید مدیریت شهری چه كار باید بكند؟

ما در ایتالیا یك قانونی داریم مبنی بر اینكه هر شهروند به‌اندازه‌ زباله‌ای كه تولید می‌كند باید مالیات بدهد و این قانون برگرفته از این اصل در اروپاست كه هر كس كه آلوده می‌كند باید هزینه آن را بپردازد و به این ترتیب علاوه بر اینكه شهروندان مجبور می‌شوند كمتر زباله تولید كنند كه در نهایت به محیط‌زیست آسیب می‌رساند بلكه موضوع تفكیك را هم جدی بگیرند چون متعاقب این مسئله جریمه هم می‌شوند.

  • میزان این جریمه‌ها چقدر است؟

بین 50 تا 300 یورو كه ما آن را برای استاندارد كردن دستگاه‌ها هزینه می‌كنیم.

منبع:همشهری آنلاین