تبلیغات
نوشته های جالب - این بار نوبت به لاك‌پشت‌ها رسید:
تاریخ : یکشنبه 1 شهریور 1388 | 04:47 ب.ظ | نویسنده : مائده امین پور

مدت‌هاست كه دیگر كسی خلیج‌فارس را به رنگ آبی شفافش نمی‌بیند.

مدتی است خلیج همیشگی فارس رنگ دیگری به خود گرفته: «قرمز خونی»! این روزها خلیج نیلگون فارس میزبان میهمان ناخوانده‌ای افسار گسیخته است تا امان از حیات ساكنانش بگیرد. این جلبك‌های قرمز سمی ‌كشند قرمز‌ هستند.

از چند ماه پیش تاكنون گزارش‌های زیادی در مورد افزایش و گسترش این كشند قرمز در سطح دریای عمان و سواحل خلیج‌فارس نوشته شده. از كشته شدن ماهیان و كساد شدن كسب و كار صیادان گرفته تا هشدار‌های كارشناسان در مورد آلودگی‌ها و مضرات این آبها برای شناگران.اما این بار نوبت به لاك‌پشت‌ها رسید. بر اساس اظهارات برخی كارشناسان زیست دریایی، گونه‌های مختلف این جانور در خلیج‌فارس به شدت رو به كاهش است و حتی احتمال خطر انقراض آنها در آینده نزدیك نیز وجود دارد.

گونه‌های لاك‌پشت‌های ایرانی

لاك‌پشت‌ها در ایران تنها 2 گونه دارند، یكی لاك‌پشت پوزه عقابی و دیگری لاك‌پشت سبز كه البته لاك‌پشت پوزه عقابی بیشترین تعداد لانه‌سازی یا به بیان دیگر بیشترین مناطق لانه‌سازی و تخم‌گذاری در ایران را به خود اختصاص داده است. آنها با توجه به شرایط و تهدیداتی كه زیست بوم آنها را تهدید می‌كند مناطق نخلیو و ام الگرم در بوشهر، قشم، شیدور، هندورابی، هنگام و هرمز در هرمزگان را برای تخم‌گذاری و رشد انتخاب كرده‌اند. در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد آنها به‌دلیل نبود مطالعات و اقدامات لازم، وجود ندارد! هرچند كه به اعتقاد برخی كارشناسان هر ساله حدود هزار لاك‌پشت برای تخم‌گذاری از مناطق مختلفی به ایران سفر می‌كنند و پس از آن به محل زندگی خود باز می‌گردند.

عوامل تهدید كننده جان لاك‌پشت‌ها

جالب است بدانید لاك‌پشت‌ها در شرایط عادی و به دور از حضور انسان‌ها برای رشد و رسیدن به مرحله بزرگسالی تهدیدات زیادی را به جان می‌خرند تا جایی كه در دوره نوزادی آنها توسط انواع جانوران از جمله روباه، سگ، شغال، مارها و سوسمارها، پرستوهای دریایی، خرچنگ‌ها و حتی حشرات خورده می‌شوند و از بین 150 تخم هر لاك‌پشت تنها 4 الی 5 نوزاد به سن بزرگسالی می‌رسند.هرچند خوردن گوشت لاك‌پشت در ایران عمومیت ندارد اما اعتقاد نادرست به ارزش غذایی و دارویی تخم این آبزی در میان برخی افراد، نسل آنها را به شدت تهدید كرده است. این در حالی است كه با تلاش كارشناسان، بسیاری از بومیان این منطقه برای حفاظت از این حیوانات با مسئولان همكاری می‌كنند.

اما این پایان تهدید‌ها برای لاك‌پشت‌ها نیست، در آخرین طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از حیوانات 2 زیست ( IUCN )، گونه این لاك‌پشت‌ها در گروه بحرانی و به شدت در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌اند.

به گفته محمدمهدی جلیلی، كارشناس زیست دریایی، با توجه به وضعیت خلیج‌فارس از نظر آلودگی و گسترش كشند قرمز، این جانور دچار كمبود زیستگاه و غذای مورد نیاز خود به علت مرگ و میر ماهیان و جانوران دریایی شده است. همین امر باعث شده تا گونه‌های مختلف لاك‌پشت در این سواحل رو به نابودی رود.

او می‌گوید: تمامی سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها برای كاهش آلودگی موقتی بوده و روند آلودگی دریا ادامه دارد و این موضوع در نهایت به انقراض گونه‌های مختلف دریایی می‌انجامد.
این در حالی است كه مهران ایوبی دیگر كارشناس زیست دریایی نیز با تایید این مطلب مسائلی را مطرح می‌كند كه تائیدی بر نابودی لاك‌پشت‌ها در خلیج‌فارس است.

وی به یكی از خبرگزاری‌های مستقل محیط زیست در ایران می‌گوید: تردد نفتكش‌ها و متعاقب آن آلودگی نفتی در دریا از دیگر مشكلاتی است كه گسترش آلودگی را دامن می‌زند. چرا كه پلانكتون‌ها، جلبك‌ها و موجودات ریز آبی در خلیج‌فارس كه غذای اصلی این لاك‌پشت‌ها محسوب می‌شوند بر اثر گرما و آلودگی نفتی ناشی از فاصله كم در تنگه هرمز (52 كیلومتر) و همچنین مسمومیت آبی از جمله كشند سرخ از بین می‌روند و این جانور را با كمبود غذا مواجه می‌كنند.

علاوه براین، این جلبك‌های قرمز با كشتن زوپلانكتون‌ها، نرم‌تنان، بی‌مهرگان و خیارهای دریایی، نیز باعث تولید انبوهی از كف آب‌های متعفن در مناطق ساحلی می‌شوند كه این امر خود موجب تولید گاز سولفور اكسیژن می‌شود كه نه‌تنها برای كودكان و سالمندان مضر است بلكه باعث تلف شدن لاك‌پشت‌ها می‌شود.

همشهری