تبلیغات
نوشته های جالب - رفع تصرف از 380 هكتار اراضی میانكاله
تاریخ : شنبه 3 مرداد 1388 | 02:09 ب.ظ | نویسنده : مائده امین پور

دادگستری استان گلستان با صدور حكمی دستور به رفع تصرف 380 هكتار اراضی ذخیره‌گاه زیستكره و پناهگاه حیات وحش میانكاله داد.

به گزارش خبرگزاری محیط‌زیست ایران (ایرن) اراضی مورد نظر در حالی كه از سال 1348 به‌عنوان منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش در حوزه مدیریت سازمان محیط‌زیست قرارداشته‌اند، درسال 1381 به‌صورت غیرقانونی و با تساهل مدیر وقت منابع طبیعی استان گلستان و توسط سازمان همیاری شهرداری‌های استان گلستان به یك شركت خصوصی تحت عنوان سازمان مناطق گردشگری جهان واگذار شده بود.

جالب است كه قیمت واگذاری این اراضی از قرار هر متر مربع 66 تومان بوده است! شبه جزیره آشوراده در شمار تالاب‌های با اهمیت بین‌المللی كنوانسیون جهانی حفاظت از تالاب‌ها (كنوانسیون رامسر) قرار داشته و نیز از سوی برنامه محیط‌زیست سازمان ملل یكی از 9 ذخیره‌گاه بیوسفر كره زمین شناخته شده است.

این منطقه همچنین از سال 1376 درپروژه شماره 8 برنامه انسان و كره مسكون سازمان ملل متحد ثبت شده است.

مرور پرونده واگذاری

1- اراضی پناهگاه حیات وحش میانكاله در تاریخ 5/12/1348 طی مصوبه شماره 12 شورای‌عالی شكاربانی و نظارت بر صید به‌عنوان منطقه حفاظت شده میانكاله ودرسال 1352 براساس مصوبه شماره 54 مورخ 20 / 9/1352 شورای‌عالی حفاظت محیط‌زیست به‌عنوان منطقه حفاظت شده و به‌علت اهمیت منطقه براساس مصوبه شماره 78 مورخ 21/5/1354 این شورا به‌عنوان پناهگاه حیات وحش تحت اختیار و مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست قرارگرفته است.

2- براساس رای مورخ 29/6/1349 كمیسیون ماده 56 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع درمنطقه میانكاله هیچ مستثنایی به‌جز تاسیسات شیلات و دامداری وجود نداشته است.

3- در سال 1382 اداره كل منابع طبیعی استان گلستان سند مالكیت پلاك 2 فرعی از 10 اصلی را به نام دولت جمهوری اسلامی ایران اخذ كرده كه این امر مورد اعتراض سازمان شهرداری‌های تكلیف اراضی اختلافی مساحت 380هكتار از اراضی منطقه آشوراده در اراضی پناهگاه حیات وحش میانكاله را بر خلاف رای كمیسیون ماده 56‌قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع به‌عنوان مستثنیات اعلام كرده است.

4-سند 380 هكتار از اراضی پناهگاه حیات وحش میانكاله (جزیره آشوراده ) را سازمان همیاری شهرداری‌های استان گلستان به سازمان مناطق گردشگری جهان (مؤسسه خصوصی ) انتقال داده است.

5- با وجود تكلیف قانونی مدیر وقت منابع طبیعی استان گلستان در اعتراض به رای صادره، پس از صدور رای هیچ‌گونه اقدام و اعتراضی به رای كمیسیون ماده 56 ننموده و بر خلاف تمامی قوانین و مقررات زیست‌محیطی، سند 380 هكتار از اراضی پناهگاه حیات وحش موصوف به نام سازمان گردشگری جهان (مؤسسه خصوصی) تنظیم گردیده است و حدود 3 سال بعد یعنی در تاریخ 29/6/85 اداره كل منابع طبیعی استان گلستان دادخواستی در اعتراض به رای كمیسیون ماده 56 به دادگستری بندر تركمن تقدیم كرده است كه پس از پیگیری‌های مكرر و مجدانه این سازمان و منابع طبیعی استان به‌صورت حضوری و مكتوب و تقدیم لایحه تكمیلی سرانجام شعبه دوم دادگاه عمومی بندر تركمن مبادرت به صدور رای بر له سازمان كرد.

6-انتقال 380 هكتار از مهم‌ترین اراضی منطقه میانكاله (جزیره آشوراده) به سازمان خصوصی فوق‌الذكر بر خلاف اصل پنجاهم قانون اساسی و مصوبه شماره 54 مورخ 20/9/52 شورای‌عالی حفاظت محیط‌زیست و ماده 3، 4 و بند د ماده 10 قانون شكار و صید و ماده 16 و3 قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست با اصلاحات بعدی و تبصره 4 ماده 31 قانون اصلاح فصل پنجم و پاره‌ای از مواد قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع و بر خلاف بخشنامه‌های نخست‌وزیری وقت با این قید و صراحت كه هیچ‌یك از سازمان‌های دولتی ونهادهای انقلاب اسلامی حق هیچ‌گونه واگذاری در مناطق چهارگانه (پارك‌های ملی، مناطق حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش وآثار طبیعی ملی ) تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست را ندارند، است.

7-لازم به ذكر است سازمان همیاری شهرداری‌های استان گلستان در تاریخ 26/9/81 مستنداً به مبایعه نامه، 380‌هكتار از اراضی آشوراده را از بنیاد علوی به مبلغ یك میلیارد و نهصد میلیون ریال (از قرار متری 500ریال خریداری كرده و در تاریخ 9/11/81 به موجب مبایعه نامه شماره 2418 مبادرت به فروش اراضی آشوراده به مبلغ دو میلیارد و پانصد میلیون ریال ریال (از قرار متری 660ریال ) به سازمان مناطق گردشگری جهان می‌نماید و كارشناسی كه اراضی را كارشناسی نموده است كارشناس متخصص امور اراضی ملی و منابع طبیعی نبوده و صلاحیت كارشناسی نداشته است.

8- علاوه بر نقص قوانین و مقررات به شرح فوق، جالب این است كه سازمان همیاری شهرداری‌های استان گلستان بر خلاف اساسنامه خود مبادرت به فروش اراضی نموده است.

در سال گذشته پرونده در شعبه دوم حقوقی بندرتركمن مطرح كه نهایتاً منجر به صدور حكم ابطال رای كمیسیون ماده 56‌قانون جنگل‌ها و مراتع گردید.

مراتب مورد تجدید نظرخواهی قرار گرفت كه رای تجدید نظر شعبه هفتم دادگاه تجدید نظر استان گلستان حاكی از تاكید بر ملی بودن عرصه اختلافی داشته و اینكه تجدید نظر خواه ایراد مؤثری كه موجبات بی‌اعتباری و از هم گسیختن دادنامه بدوی را ایجاب نماید ارائه نداده و بنابراین علاوه بر رد تجدید نظرخواهی، دادنامه نخستین را عیناً تایید و آن‌را قطعی اعلام كرد.به این ترتیب 380 هكتار از اراضی كه ذخیره‌گاه بیوسفر زیستكره هستند با ارزشی جهانی با تلاش سازمان حفاظت محیط‌زیست به بیت‌المال بازگشت.

گفتنی است كه هم‌اكنون پرونده مرتبط با این موضوع در شعبه چهارم بازپرسی مجتمع قضایی امور اقتصادی برای رسیدگی به جرایم افرادی كه در این واگذاری غیرقانونی نقش داشته‌اند، تحت پیگیری است.

منبع:همشهری آنلاین